Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Tıp Fakültesi

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 85. YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI

 TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 85. YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI

 İl Anma Komitesi Vali Yardımcısı Hakkı UZUN başkanlığında 03.11.2023 Cuma günü saat 15.30’da aşağıda imzaları bulunan temsilcilerin katılımıyla toplanmış ve aşağıya çıkarılan program ve esaslar görüşülerek karara bağlanmıştır.

   Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ebediyete İntikalinin 85. Yıl Dönümü nedeniyle 10 Kasım 2023 Cuma günü Çelenk Sunma ve Anma Programları düzenlenecektir.

   Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ebediyete İntikalinin 85. Yıl Dönümü münasebetiyle ilimizde yapılacak Çelenk Sunma ve Anma Programları aşağıdaki belirtildiği gibi icra edilecektir.

1- ÇELENK SUNMA TÖRENİ (VALİLİK ÖNÜ) SAAT 09.00

   10 Kasım 2023 Cuma günü saat 09.00’da Çanakkale Valiliği, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı ve Çanakkale Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunulacaktır. Çelenklerin sunulmasını müteakip saat 09.05’te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunarak Türk Bayrağı göndere çekilecek, daha sonra yarıya indirilecektir. Saat 09.05’te İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü sirenleri, kara ve deniz taşıtları klaksonlarını 2 dakika çalmak suretiyle anmaya katılacaklardır. Sirenlerin susmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 10 Kasım mesajının okunması ile Çelenk Sunma Töreni son bulacaktır.

   a) Valilik Önündeki Atatürk Anıtında icra edilecek Çelenk Sunma Töreni için ses yayın cihazlarının kurulması, alanın temizliği, tören alanındaki Atatürk Anıtı önünde yakılacak meşalelerin hazırlanması ve saat 24.00’e kadar yakılması ile meşalelerin yandığı süre boyunca İtfaiye tarafından gerekli tedbirlerin alınması Çanakkale Belediye Başkanlığı tarafından sağlanacaktır.

   b) Çelenk Sunma Töreni'nde TRT Haber saati ile 09.05'te sirenlerin çalınması; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Şube Müdürü Abbas ASLAN sorumluluğu ve koordinasyonunda, Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü ve GESTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir. Ayrıca sirenlerin çalınması ile ilgili 06.11.2023 Pazartesi günü saat 15.00' te İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce ilgili kurumlar ile koordinasyon toplantısı yapılacaktır.

   c) Çelenk Sunma Töreni’nde Valilik çelengini taşımak üzere tören kıyafetli 1 asil ve 1 yedek Jandarma Personeli İl Jandarma Komutanlığınca, 1 asil ve 1 yedek Polis Memuru İl Emniyet Müdürlüğünce görevlendirilecektir.

   d) Çelenk Sunma Töreni'nde Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesi ve yarıya indirilmesi ile aynı gün günbatımında Bayrağın indirilmesi ve tekrar toka edilmesi için tören kıyafetli 2 askeri personel Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığınca görevlendirilecektir.

   e) Çelenk Sunma Töreni öncesinde Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nun dinletilmesi için gerekli hazırlık İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

   f) Valilik Önündeki Çelenk Sunma Töreni için sunucu görevlendirilmesi ve sunuş metinlerinin törenden 2 gün önce İl Anma Komitesine teslim edilmesi İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

2- ANMA PROGRAMI (İÇDAŞ KONGRE MERKEZİ) SAAT 10.30

1. Açılış

2. Saygı Duruşu

3. İstiklal Marşı

4. Dokuzu Beş Geçe

5. Kapanış

İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan Anma Programı İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğunda 10 Kasım 2023 Cuma günü saat 10:30’da düzenlenecektir.

3- DİĞER HUSUSLAR

   a) Resmî daire ve kuruluşlar, özel işyerleri 10 Kasım 2023 Cuma günü saat 09.05’te Türk Bayraklarını yarıya indireceklerdir. 

   b) 10 Kasım 2023 Cuma günü tüm kamu kurum ve kuruluşları, binalarına Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asacaklardır.

   c) Anma Programının icra edileceği İÇDAŞ Kongre Merkezinin 08-09 Kasım 2023 tarihlerinde Anma Programının provası ve 10 Kasım 2023 Cuma günü Anma Programı için salonun tahsisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

   d) Valilik Önündeki Çelenk Sunma ve İÇDAŞ Kongre Merkezindeki Anma Programında İstiklal Marşının söylenmesi için bandonun ve Atatürk Anıtı önünde saat 24.00’e kadar saygı nöbeti tutacak askeri personelin görevlendirilmesi Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığınca sağlanacaktır.

   e) 10 Kasım 2023 Cuma günü; tören alanlarında gerekli güvenlik ve trafik tedbirlerinin alınması, diğer anma etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde emniyet, asayiş ve trafik yönünden gerekli tedbirlerin alınması İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.     f) Çelenk Sunma için konuşma kürsüsünün tören alanına getirilmesi ile Atatürk Anıtına sunulacak Valilik çelenginin tören alanında hazır bulundurulması İdari Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.

   g) Tören alanlarında gerekli sağlık tedbirleri İl Sağlık Müdürlüğünce alınacaktır.

   h) Törenler sırasında elektrik kesilmesi ihtimali göz önüne alınarak enerji sürekliliğine ilişkin gerekli tertip ve tedbirler UEDAŞ İşletme Müdürlüğünce alınacaktır.

   i) Çelenk Sunma Töreni yöneticiliğini Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü İsmail Hakkı ŞENEL yapacaktır.

   j) 6-11 Kasım 2023 tarihleri arasında il merkezinde bulunan 10 adet billboard ve 30 adet raket Çanakkale Belediye Başkanlığı tarafından Valilik İl Anma Komitesine tahsis edilecektir.

   k) 6-11 Kasım 2023 tarihleri arasında Kepez Belediye sınırları içinde bulunan 5 adet billboard ve 15 adet raket Kepez Belediye Başkanlığı tarafından Valilik İl Anma Komitesine tahsis edilecektir.

Yukarıda maddeler halinde sayılan hususlar görüşülerek karara bağlanmış olup belirtilen görev, yetki ve sorumluluklar ilgili ve sorumlu birimler tarafından herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden yerine getirilecektir.