Canlıdan Canlıya organ nakli gerçekleştirldi

ÇOMÜ Tıp Fakültesi'nde canlıdan canlıya organ nakli gerçekleştirildi

    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Müdürlüğü tarafından canlıdan canlıya böbrek nakli gerçekleştirildi. Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay öncülüğünde Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cabir Alan ile Organ Nakil Merkezi ekibi tarafından başarılı organ nakilleri gerçekleştirilmeye devam ederken, bu kez bir anneden kızına böbrek nakli yapıldı.

    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Müdürlüğü tarafından canlıdan canlıya gerçekleştirilen nakilde verici anne Sebile İnanır alıcı ise 36 yaşındaki kızı Elmas Değirmenci’ydi. Gerekli doku uyum tespitinin ardından başarı ile nakil işleminin gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay kapalı ameliyat ile avantajlı bir nakil olduğunu ve her iki kişinin de günlük hayatlarına kısa sürede devam edebileceğini söyledi.

    Doç. Dr. Cabir Alan ise, 3 saatlik başarılı bir operasyonun ardından, anne ile kızının durumunun iyi olduğunu belirterek, “Tercih edilen aslında kadavradan yapılan nakillerdir. Çünkü canlıdan canlıya yapılan nakillerde sağlıklı bir insanı hasta durumuna getirme ihtimali mevcut. Ancak Türkiye’de kadavradan organ bağışı oranı düşük derecede olduğu için zorunlu olarak canlıdan canlıya nakil işlemleri de gerçekleştiriyoruz. Organ Nakil Merkezi hem canlıdan hem de kadavradan nakil için deneyimli. Hastalarımıza bize güvendikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

    4 aydır böbrek yetmezliği şikayeti yaşayarak diyalize girdiğini belirten alıcı Elmas Değirmenci, yaşadığı sıkıntılı süreci başarı ile atlatmanın sevincini dile getirirken, organ bağışı konusunda çağrıda bulundu. Kaynak:Çomü Haber/B. Palaz